ИЗВЕШТАЈ
Национални конгрес о трговини људима „Не у мојој смени“
23 - 25. априла 2021.
Када говоримо о трговини људима, говоримо о најгрубљем кршењу људских права и проблему који погађа сва друштва. Баш зато смо се кроз пројекат „Не у мојој смени“ и истоимени конгрес обраћали директно младима и организацијама које раде са младима. Верујемо да је важно да се сви информишемо и едукујемо о овој теми.
Конгрес је одржан онлајн на стриминг платформи и трајао је три дана од 23. до 25. априла 2021. године, током којих су у шест сати едукативног програма обрађене следеће теме:
- ФЕНОМЕН И ОБЛИЦИ ТРГОВИНЕ ЉУДИМА - Унапређење знања организација цивилног друства о трговини људима;
- УЛОГА ОРГАНИЗАЦИЈЕ ЦИВИЛНОГ ДРУШТВА У БОРБИ ПРОТИВ ТРГОВИНЕ ЉУДИМА - Подизање свести ОЦД о њиховој улози у борби против трговине људима;
- УПОЗНАВАЊЕ КЉУЧНИХ АКТЕРА/КИ ДРЖАВНОГ СИСТЕМА ОДГОВОРНИХ ЗА ПИТАЊА КОЈА СЕ ОДНОСЕ НА СУЗБИЈАЊЕ ТРГОВИНЕ ЉУДИМА - Повећање информисаности ОЦД о актерима у борби против трговине људима и унапређење међусекторске сарадње.
Национални конгрес о трговини људима “Не у мојој смени” званично су отвориле:
- Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности која је истакла да: „Постоји пуно простора за деловање јер је проблем трговине људима истински велик и комплексан и тежак за решавање јер је пуно предрасуда и ваља много тога научити. Треба да отворимо и ову тему и да као што назив каже „Не у мојој смени“ хајде сви да подигнемо капацитете, да се трговина људима не дешава онда када смо ми у прилици да то видимо и спречимо.”
- Др Стана Божовић, државна секретарка у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања која је поручила: „Веома је важно радити на превенцији и Министарство ће наставити да кроз све секторске политике и координирано са свима који су одговорни у систему државне администрације ради на унапређењу ове области и на превенцији зато што је ово проблем не само у нашој земљи, ово је и регионални и глобални проблем и морамо дати све своје капацитете да сваки човек има основна људска права која су му загарантована.“
На Конгресу је учествовало 11 говорника/ца:
- Митар Ђурашковић, национални координатор за борбу против трговине људима
- Проф. др Милан Жарковић
- Тамара Вукасовић, International Rescue Comitee ИРЦ
- Марија Вукашиновић, АСТРА
- Христина Пискулидис, АСТРА
- Добрила Марковић, Удружење Слобода нема цену
- Немања Обрадовић, Национална асоцијација практичара и практичарки омладинског рада
- Сања Савић, Центар за заштиту жртава трговине људима
- Андријана Радоичић, НВО АТИНА
- Др Нада Падејски Шекеровић, Локални тим за борбу против трговине људима, Нови Сад
- Сашка Јурић, Локални тим за борбу против трговине људима, Суботица
Конгрес је пратило више од 150 учесника/ца из омладинских организација, организација за младе, представника/ца система образовања, социјалне заштите, медија, као и самих младих људи.
Релевантност одабраних тема које су обрађене на Конгресу учесници/це у евалуацијама оценили су оценом 4,84. На питање како би оценили унапређење свог знања о трговини људима током Конгреса учесници/це оценили су оценом 4,53. Говорници/це Конгреса и њихово представљање теме трговине људима учесници/це оценили су оценом 4,73. Стрим платформа на којој је одржан Конгрес оцењена је са 4,71, док је целокупна организација оцењена са 4,73 од максимално 5.
Препорука учесника/ца било је много од којих већина наглашава да је потребно више оваквих обука, посебно за младе и у медијима које прате млади. Учесници/це су истакли да је потребно више пажње обратити на мале средине, и едуковати што више пре свега сарадника, али и становника, деце, родитеља и наставника на ову тему. Препорука је и да би било добро представити постојеће превентивне програме и разменити идеје о унапређењу превенције, поготово ако се узму у обзир економске последице пандемије.
УЧЕСНИЦИ/ЦЕ РЕКЛИ СУ О КОНГРЕСУ
на питање које су добре стране и шта је на њих оставило највећи утисак
- „Највећи утисак на мене је оставила активност локалних тимова, њихов састав и значај међусекторске сарадње на локалном нивоу, као и начини приближавања феномена трговине људима млађој популацији.“
- „Одлична организација програма.“
- „Учешће представника организације младих на Конгресу, јер је неопходна едукација деце и младих о трговини људима, а организације младих могу бити важни партнери у едукацији и уопште борби против трговине људима.“
- „Људи из праксе који врло јасно и конкретно наводе примере из праксе, знају и живе приче жртава и ту су за њих. Водитељка веома нежно, али одлично води кроз причу.“
- „Добре стране су нова сазнања до којих смо овом приликом дошли. Највећи утисак - чињеница да и МУП има одсек који се бави овом темом и да су отворени за сарадњу са НГО сектором.“
- „Спремност организатора да у овим околностима када се искључиво прича о вирусу корона поново скрене пажња на проблем трговине људима и да корона није са собом однела ни тај ни друге друштвене проблеме.“
- „Све је било предобро и јако корисно. Највећи утисак на мене је оставило сазнање о томе колики је проценат заступљености трговине људима у Србији.“
Можда ова три дана нису много, али смо заједно са нашим учесницима/ца и говорнцама/цама направили велики корак ка унапређењу простора и могућности за борбу против трговине људима, посебно у раду са младима.
Нашим активностима у оквиру пројекта „Не у мојој смени“ није овде крај. Сви учесници/це конгреса добиће у наредном периоду МАПУ која ће садржати контакте и основне описе активности и услуга свих оних актера који су укључени у спречавање трговине људима како би знали коме могу да се обратите за помоћ, едукацију, информације и сл. Током лета организоваћемо РАДИОНИЦЕ, а на јесен КАМПАЊУ на друштвеним мрежама о трговини људима намењену младима. Прукупљени видео едукативни садржај у наредном периоду биће путем интернета стављен на располагање свима који су заинтересовани да га погледају.
Национални конгрес о трговини људима под називом „Не у мојој смени“ реализован је у оквиру исотименог пројекта који реализује Фестивал еколошког позоришта за децу и младе у сарадњи са Удружењем „Слобода нема Цену“ и Кино Клуб Нови Сад у оквиру активности јачања капацитета и способности локалних организација цивилног друштва за спречавање и борбу против трговине људима, које спроводи НВО АСТРА у склопу пројекта „Унапређење простора и могућности за борбу против трговине људима“, подржаног од стране Европске уније.